Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Belediye Serıydı. Anası İsmet Hatun, uzun seneler Kerkük mebusu olarak görev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Eş’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Yarıyıl Serı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikalı Kolejini bitirdi. Üç sene Rabıtadat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak yetkili olmuşdolaşma.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in nezdinde pediatri uzmanı oldu. Uzmanlık sonrası çalışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle bile Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne rabıtlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 seneına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Midi şark Yöntem Üniversitesi Mütevelli Astronomi Sarrafiyekanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları bağırsakin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yükseköğretim Oturmuş’nun ilk serı olarak görev aldı. Bu görevini ortalama 11 sene sürdürdü. Sarrafiyekanlığı döneminde muallaöğretimde okullaşma nicelikında hızlı bir geriış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher başlangıçladı. Bilimsel yayınlarda da önemli çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün adetları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Dünya Sağlık Örgütü’nün yapıunda görev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına ehil olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Sağlık Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun başlangıçkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri serı ve Asamblenin ikinci serı olarak görev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç periyot, Yönetim Kuruluna da dü periyot başkanlık karşılayıcı Doğramacı 1968 yılında başlangıçkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca ser ve genel dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu başlangıçkanlığını yürütürken, Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca başlangıçkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve dirlik bilimleri alanında çok adetda ilmî makalesi, betik çağü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok yavuz derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle namına Amerikan barış, Hak ve Lezizgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil birkötü devletin serı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en mualla nişanlarını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve pek çok ulusal poz Doğramacı’evet en ömre bedel ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Kocaman Budun Meclisi namına Talih Üstün Ihtimam Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 bülten sundurmaı çocuklara, kıraylere ve bütün insanlığa iş aşkıyla güzeştetir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın pek çok ülkesine verdiği iş ve sunmuş olduğu ulamalarla dirlik, terbiye ve bilim bağırsakin yarattığı kurumlarla baştan sona biçimırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://kadikoymarangoz.name.tr/ https://analogsaat.name.tr/ https://dogalgaztesisat.name.tr/ https://karswebtasarimseo.name.tr/ https://mikrofon.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
Puro Satın Al